Čištění vrtané studny

Trápí Vás špatný výsledek rozboru vody z vrtané studny, voda zapáchá či teče kalná? Kontaktujte nás, problém s vodou ve vyřeší čištění vrtané studny. Dobře vyčištěný vrt šetří nejen Vaše zdraví, ale i čerpadlo a pozitivně ovlivňuje kvalitu přítoku do vrtané studny.
Čistíme vrtané studny všech průměrů do hloubky 80 metrů.

Čistění vrtané studny téměř
všech hloubek a průměrů

od drobných vrtů na zahrádce až po vrtané studny pro bytové či průmyslové komplexy. Profesionální čištění vrtané studny, kvalitní vybavení, a hlavně zkušený tým lidí. Čištění studny vyřeší hlavně mikrobilogické znečištění studny, dále míru zákalu, hodnoty manganu a železa v rozboru u dlouho nečištěných studní. Tyto prvky jsou sice obsaženy ve vodě v okolí vrtu, ale studna se po slouhém nečištění stává i zásobníkem těchto prvků. Rádi se postaráme i o Vaši studnu.

Jak poznám, že vrt pořebuje vyčistit?

Mezi nejčastější příznaky zanášení vrtu patří snížení tlaku vody (pokud je v pořádku tlaková nádoba), častěji se zanáší filtr pevných částic, na nádobí se začínají objevovat drobné kousky sedimentu, voda začíná zapáchat, případně cítíte změnu chuti. Samozřejmě silnou indicií je nevyhovující rozbor vody případně voda má šedivý či narezlý odstín a není již čirá. Při otevření zhlaví vrtu vidím na jeho stěnách slimáky či černé tečky.

Jak často čistit vrtanou studnu?

Odpověď ovliňuje mnoho faktorů, většina odborných firem na čištění studní se shodne na frekvenci 5-8 letech. Každopádně platí jednoduché pravidlo, v případě jakýchkoliv náznaků problémů s vrtem doporučujeme situaci řešit rychle a neodkládat. Pokud dojde k silnému znečištění, opravdu může dojít k fatálním následkům pro vrt. Uvězněné čerpadlo, výraznému snížení přítoku vody atd.

Jaký je obvyklý postup při čištění vrtané studny?

  1. Vyndáme vaše čerpadlo ze studny a zjistíme aktuální stav vody ve studni. Posoudíme technický stav vrtané studny.

  2. Nainstalujeme technologii na čištění vrtu a poté začneme čistit studnu. Délka trvání čištění a samozřejmě ceny čištění vrtu závisí nejvíce na hloubce vrtu a stupni znečištění. Někdy je čištění vrtané studny otázkou několika hodin, při velkém znečištění vrtu však může trvat i několik dní.

  3. Posouzení Vašeho čerpacího systému, konzultace a kontrola stavu v jakém je čerpadlo do vrtané studny.

  4. Na závěr instalace čerpací technologie zpět, závěrečná desinfekce vrtané studny, uzavření vrtu.

  5. Předáme informace zákazníkovi, jako držitelé osvědčení o báňské činnosti můžeme pro Vás zpracovat pasport studny.

  6. Po 3-4 týdnech doporučujeme provézt kontrolní rozbor vody, pokud jste dělali rozbor již před čištěním, bude stačit rozbor na nevyhovující části.

čištění vrtané studny

Mírně zakalená voda z vrtané studny se postupně odčerpává.

Postupným proplachem se stává voda čistší, na závěr krásně průzračná voda. Průběžně vrt desinfikujeme. Běžný rozbor studniční vody se z mikrobilogického hlediska soustředí na koliformní bakterie a střevní bakterii Escherichia Coli. Vysoké hodnoty E-Coli mohou značit znečištění z prosakujícího septiku a je důležité řešit i tento problém. Dlouhodobou kontaminaci jednorázové vyčištění vrtu nevyřeší a je nutné jej opakovat.

vyčištěné zhlaví vrtané studny

Vyčištěné zhlaví a technologie pro čištění vrtu.

Znečištěný vrt se často projeví poruchou Vašeho čerpadla. Pokud je to možné, čerpadlo opravíme na místě, někdy je však nutné odvézt čerpadlo "na dílnu". V případě poruchy čerpadla nabízíme krátkodobý pronájem čerpadla, další informace najdete zde.

oprava čerpadla u vrtané studny

Instalace opraveného čerpadla do vrtané studny po čištění vrtu a izolaci skruženého zhlaví.

Postupné zesvětlování vody při čištění vrtu. Odčerpání nánosu ze studny může trvat u silně znečištěných vrtů až několik dní, jindy postačí proceduru opakovat v řádu hodin. Cena čištění vrtané studny je proto těžko odhadnutelná a zákazníkovi uvádíme většinou rámcové údaje.

Špinavá voda z čištěného vrtu.
Mírně zakalená voda z vrtané studny.
Čistá voda z vrtané studny při čištění vrtu.

Pro vyčištění vrtané studny budeme potřebovat.

Elektrický proud 400 V. - Pokud není v dosahu, použijeme dovezenou elektrocentrálu.

Co nejvíce dostupných informací, v ideálním případě dokumantace vrtané studny.

Zdroj pro dopouštění vody do vrtu, pokud není dostupný, přivezeme si vodu svoji.

Je možné domluvit osobní návštěvu k posouzení vrtu a nacenění čištění vrtané studny, většinou postačí poslat fotodokumentaci přes e-mail či WhatsUp.

Cena čištění vrtané studny

Je velmi individuální, pohybuje se v rozmezí 6-30 000.- Kč. Cenu čištění ovlivňuje několik faktorů. V prvé řadě hloubka vrtané studny a dalším důležitým faktorem je stupeň znečištění vrtu. Většinou se jedná o úkon na 3-4 hodiny, ale někdy se pohybujeme v řádu dnů. Při takto náročném čištění vrtané studny může dojít k jejímou prohloubení až o několik metrů. Kontaktujte nás pro konkrétní nabídku na čištění Vaší vrtané studny.

Příklad 1: vrtaná studna 19 m, lehké znečištění mikrobilogocké povahy, doba trvání čištění studny 2 hodiny, doprava 10 km

Cena čištění vrtané studny: 6 200.-

Příklad 2: vrtaná studna 39 m, velké znečištění naplaveným materiálem, čištěním studny prohloubená na původní hlouku 46 m, doba trvání 2 dny, výměna 3 rotorů na specializovaném čerpadle, doprava 40 km

Cena čištění vrtané studny: 28 400.-

Zajímavé odkazy k problematice studní.

Základní informace pro nejen laickou veřejnost o studnách od Státního zdravotního ústavu najdete ZDE.

Oficiální zpráva Státního zdravotního ústavu z 90. let. Poněkud starší, ale zajímavé informace najdete ZDE.

Aktualizovaný "vodní zákon" najdete ZDE.

Jak to vypadá, když se čistí studna?

První slanění do historické studny, kontrola stavu. Poté čištění studny a další studnařské práce.

Poptávka vyčištění studny

Údaje o studni

Důvod čištění studny
Průměr studny
Byla studna v posledních 5 letech čištěna?*

Údaje o místě, kde se studna nachází

Je v blízkosti studny zásuvka na elektrický proud 380 V
Je v blízkosti studny zásuvka na elektrický proud 220 V
Vzdálenost místa, kam se bude vypouštět vyčerpaná voda
Je studna ve volném prostoru?

Kontaktní údaje

Přílohy
Další příloha
Další příloha

Odesláním optávky souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zpracování nabídky.

Informace a zajímavosti o studnách.